קצת היסטוריה על אנגלית
קצת היסטוריה על אנגלית
מקורה באנגליה, והיא אחת השפות המדוברות ביותר בעולם. השפה רכשה לה מעמד דומיננטי והיא השפה המרכזית והרשמית בארצות רבות. השפה התפשטה בימי הזוהר של האימפריה הבריטית.
הידעת ?
בארצות הברית ובאוסטרליה האנגלית לא מוגדרת שפה רשמית, אך משמשת את ממשלותיהן ואת תושביהן יותר מכל שפה אחרת.
אוצר מילים
אנגלית היא השפה בעלת אוצר המילים הגדול ביותר. על פי הערכה כללית, בשפה האנגלית יש כ -170,000 מילים בשפה המדוברת. לצורך ההשוואה , במילון אבן שושן למשל, מוערך מספר מילות השפה העברית בכ-70,000. נבהלתם הא ? אל תדאגו , היקף אוצר המילים של האנגלית אינו מעיד על מספר המילים בהן משתמשים רוב הדוברים בפועל, ומוערך בכ-5,000 מילות שיחה יומיומית מדוברת, ובעוד כ-15,000 שבהן נעשה שימוש בכתיבה/קריאה של אדם ממוצע. כך שזה לא כזה שונה משפות אחרות.
מהו מקור המילים
מחקרים שנעשה ב-1973 וב-1975 הובילן לחלוקה האטימולוגית הבאה:
תקפותו של מחקר זה, ושל מחקרים אחרים בנושא, מוגבלת, בעיקר עקב הקושי בהגדרה של "מילה", על שלל הטיותיה ונגזרותיה.
האם ייתכן שכל המילים הגיעו מעברית ?
לפי המסורת היהודית, שאני באופן אישי מאמין בה , השפה העברית היא האצילה בשפות, והיא השפה שבה נגלה אלוקים לאדם וחוה, אשר דיברו בשפה זו והנחילו אותם לבניהם ולאנושות. כלומר העברית הייתה השפה הראשונה והיחידה בעולם .
האם העברית היא מקור המילים בעולם?
אם כך , מניין הגיעו כל השפות ?!
אלוקים בלבל את הלשונות לאחר שראה שמנסים למרוד בו על ידי בניית מגדל בבל ועקב כך נוצרו שפות רבות . בין אם אתם מאמינים בזה או לא , קיים גם מחקר שאכן מראה שהעברית הייתה השפה הראשונה בעולם. במחקר ניתן לראות מילים רבות אשר להן דמיון רב לעברית, ויכולות להעיד כי נגזרו מהשפה העברית.
הנה כמה דוגמאות:
פירוש המילה glare - הוא אור מסנוור. אם תתבוננו היטב במילה תוכלו לראות שהיא שיבוש של צירוף המילים הבא: gl - גל , וare - אור .

דהיינו , בעברית היו קוראים לזה " גל אור" , ואילו כשהגיעה ממנה האנגלית היא נכתבה כ-glare .

א. globe - כדור (נגזר מעברית "עגול בו")
ב. love - אהבה (נגזר מעברית "לב")
ג. glory - תהילה (נגזר מעברית "גלו אורי" )
ד.amass - לצבור (נגזר מעברית "העמיס")
ויש עוד אלפי דוגמאות. אם אכן מחקר זה יתברר כנכון , אפשר לומר בפה מלא כי לימוד האנגלית עבור דוברי העברית יהיה קל בהרבה יותר, מכיוון שאנחנו נוכל למצוא להרבה מאד מילים באנגלית את המקורות העבריים שלהם , שמן הסתם שגורים בפינו . חשוב לציין , חוקרים רבים חולקים על מחקר זה וטוענים שהשפה העברית היא לא השפה הראשונה בעולם.
למה חשוב לי לדעת אנגלית ?
כפי שכבר ציינתי , אנגלית היא אחת מהשפות המדוברות ביותר בעולם. השפה רכשה לה מעמד דומיננטי והיא השפה המרכזית והרשמית בארצות רבות. אנגלית נלמדת ומובנת יותר מכל שפות העולם, ומשמשת שפה שנייה במדינות רבות. אנגלית היא השפה השולטת במדע, באקדמיה, בתקשורת, בעסקים, בתעופה, בים, בדיפלומטיה, בתיירות, בבידור, במחשבים ובאינטרנט. כדי להתקבל למוסדות לימוד ומקומות עבודה, ידיעת השפה האנגלית היא חובה. מידע רב , אשר מצוי , בספרים, במאמרים ובאינטרנט נגיש אך ורק ליודעי השפה האנגלית ומעניק להם יתרון משמעותי על מתחריהם.
מהי אסוציאציה ?
אסוציאציה היא כל קשר הנלמד בין שני עצמים כלשהם. היא מקשרת בין עצמים שיכולים להיות מסוגים שונים - עובדות, רעיונות, פעולות, דימויים, גירויים ותגובות, זיכרונות וכדומה. האסוציאציה היא אינדיבידואלית ולכן כל אדם מקשר אותה בצורה שונה לדוגמא: מה עולה לכם לראש כשאתם חושבים על המילה לב ? חלק מכם חושב על לב בצורה כזו :
לב
ואילו חלק מכם חושב על לב בצורה הזו:
לב
זה גם כנראה אומר עליכם משהו אבל זה לא המקום להיכנס לזה.
איך מפסיקים לשכוח מילים באנגלית?
כיצד אנחנו מקשרים בין אסוציאציה לזיכרון שלנו ?
בגדול , משום שהמידע בזיכרון לטווח ארוך מקודד על בסיס משמעות תוך קישוריות לידע קודם, האסוציאציה היא אחת הדרכים לשפר את יכולת השליפה מהזיכרון. בנוסף , על מנת להטמיע בזיכרון מידע חדש, על האדם לקשר אליו אסוציאציה מסוימת אשר מזכירה לו אותו.
שמעתי על מישהו שזכר 500 ספרות , איך הוא עשה את זה ?!
האמת שגם אני שמעתי עליו , אך לפי דבריו השיטה פשוטה מאד - הוא משתמש באסוציאציות .
האסוציאציה יכולה להיות חכמה או טיפשית העיקר שהיא תזכיר לכם את משמעות המילה
אוקי , איך זה קשור לאנגלית ?
במהלך לימודי לפסיכומטרי , נתקלתי במאגר עצום של מילים באנגלית שעליי לדעת , התחלתי לשנן אך עד מהרה גיליתי כי המילים נשכחות לאחר מספר ימים בודדים. החלטתי לחקור קצת על שיטות זיכרון ואכן הגעתי לשיטת האסוציאציות. יצרתי טבלת אקסל ובה רשמתי את כל האסוציאציות למילים שלמדתי ואכן גיליתי כי השיטה עובדת פלאים ! החלטתי לשתף את האסוציאציות מכיוון שגיליתי שלעיתים מחשבה על אסוציאציה טובה מגיעה לאחר מאמץ רב והשקעה מרובה. ולכן הקמתי את האתר oadictionary . קיבלתי תגובות מדהימות , אנשים רבים הודו לי וסיפרו לי עד כמה שהשיטה הזו מעולה ועד כמה הם הצליחו להרחיב את אוצר המילים שלהם . ולכן לקחתי צעד נוסף קדימה והחלטתי גם להמחיש את האסוציאציות בצורה ויזואלית דרך עמוד אינסטגרם שפתחתי וכן עמוד פייסבוק שהוקם מספר שבועות אחריו.
הנה כמה דוגמאות

Applicant - מועמד

כשהתבוננתי במילה הזו מיד ראיתי בתוכה את המילה apple - מעצמת הטכנולוגיה . מיד לאחר מכן קפצה לי מילה נוספת מול עיני cant - שפירושה לא יכול .
חשבתי לעצמי כיצד אני מחבר את חברת " אפל " עם " לא יכול " ועם " מועמד " ?! האמת שזה היה די קל: אפל לא יכולה לקבל את כל המועמדים שלה .
שהרי מן הסתם היא מראיינת אלפי אנשים בשנה אך מקבלת מעטים מהם. אם להגיד את האמת ? אם תשבו עוד קצת זמן תמצאו משפט הרבה יותר טוב משלי.

Irrigation - השקיה

אמנם האסוציאציה הזו דרשה ממני קצת יותר מחשבה , אך גם היא באה לי יחסית בנקל לעומת אסוציאציות אחרות ש"הוציאו לי את הנשמה" .
גם כאן ראיתי שתי מילים, המילה הראשונה היא irr שהזכירה לי " עירוי " - העברת נוזלים , והמילה השנייה gation שהזכירה לי … עצרו רגע את הקריאה של המאמר ותחשבו מה היא מזכירה לכם ... חשבתם ב מקרה על גשם ? אם כן , זה בדיוק מה שאני חשבתי ואכן כמה פשוט לכתוב עכשיו את האסוציאציה הבאה:
עירוי גשם היא סוג של השקיה.

accumulate - לאסוף , לצבור

האמת , במילה הזו ראיתי ישר את שתי המילים שאני רוצה להרכיב מהם אסוציאציה , אבל הקישור למשמעות המילה הוא שהיה לי קשה.
שתי המילים שראיתי בתוך מילה זו הם accum (אקום) ו - late ( מאוחר) - אבל איך לקום מאוחר קשור לאסוף ?!
ולאחר מחשבה די ארוכה למען האמת , הגעתי לאסוציאציה הבאה :
אם אקום מאוחר אצבור איחורים.
רוצים לראות את עד כמה השיטה הזו אפקטיבית , הנה בוחן על שלוש המילים שלמדנו בזה הרגע:
applicant
irrigation
accumulate
הצלחתם ? אני בטוח שכן.
מה יש באתר ?

חיפוש אסוציאציה למילה באנגלית

נתקלתם באיזו מילה חדשה ? בין אם זה במהלך קריאת מאמר או ספר , צפייה בסדרה או סרט , או אפילו במהלך שינון מילים לקראת הפסיכומטרי , אתם מוזמנים להזין אותה בחיפוש אסוציאציות , ואולי למצוא לה אסוציאציה שעשויה להקל עליכם את זיכרונה .

טיפ: ככל שתגדילו את הסיפור דרך האסוציאציה , כך המילה תיחקק לכם בזיכרון בצורה חזקה יותר .

כלומר אם פשוט תקראו את האסוציאציה בראש כמו לדוגמא האסוציאציה של applicant , סביר להניח שמשמעות המילה תישכח . אך , אם תגדילו את הסיפור ותדמיינו כיצד אלפי אנשים מגיעים לראיון עבודה ב"אפל" , והחברה אומרת לחלקם שהם לא יתקבלו , אז הסיכויים שלכם לזכור את המילה יגדלו בצורה משמעותית.

הכנסת אסוציאציה חדשה לאתר

באופן אישי , זה הדף שאני הכי אוהב באתר , הוא מה שהופך את האתר לשיתופי ומאפשר לכל גולשי האתר להזין את האסוציאציה שלהם אשר מאפשרת להם לזכור את המילה בצורה המיטבית. אמין שצוות ושיתוף פעולה הם כלי חזקים מאד , ולכן אני קורא לכל המשתמשים , לחשוב על אסוציאציות , ולשתף אותם עם הקוראים שלנו . השיתוף מתבצע דרך הדף שיתוף אסוציאציה .חשוב לי לציין שאני רואה באופן אישי כל אסוציאציה שאתם מוסיפים.

בחן את עצמך

עוד דף שאני מאד אוהב הוא בחן את עצמך , בדף זה את יכולים לבחון את אוצר המילים שלכם . כאשר בכל שאלה יש ארבע אפשרויות שרק אחת מהן נכונה . בכל שאלון 10 שאלות רנדומליות מתוך מאגר של מעל 3,600 שאלות , מה שאומר שאם תלחצו על שחק שוב , יוצגו לכם שאלות חדשות. במידה ותתקשו , תוכלו לבקש את האסוציאציה באמצעות לחיצה על "הראה לי אסוציאציה" ובכך לקבל רמז עבה לפיתרון התשובה הנכונה. !
נסו בעצמכם ותראו !